• iletisim@sektorburada.com
  • 05322065342

HABER DETAYI

10 Kasım 2017 14:11

Alman sanayiclere göre BREXIT’te anlaşma mümkün değil

Alman sanayiclere göre BREXIT’te anlaşma mümkün değil

Almanya Sanayi Odası BDI, Avrupa Birliği ve İngiltere arasında euro bölgesinden çıkış sonrası ekonomik ilişkilerin geleceğine dair yönetilen görüşmelerde, öngörülen süre içinde anlaşmaya varılmasının mümkün olmadığını öne sürdü.

BDI yöneticisi Joachim Lang, Reuters’a yaptığı açıklamada her iki tarafınd da 29 Mart 2019 olarak belirlenen son tarihten önce ticaret ve yatırmlar konusunda tamamlaması gereken karmaşık süreç için çok daha fazla yıllara ihtiyaç olacağını dile getirdi.

Lang, “Çok zorlayıcı bir BREXIT tehdidi yalen yüksek düzeyde. Şirketlerimiz bütün olası kötü senaryolara karşı hazırlanıyor. Bunun dışında bir şey yapmak çok fazla saflık yapmak olurdu” ifadelerini kullandı.

Lang Pazartesi günü Londra’da İngiltere Başbakanı Theresa May ile buluşacak olan iş dünyası liderleri arasında yer alacak. May bu toplantıda öngörülen sürede BREXIT anlaşmasını tamamlamaya yönelik kararlılığını yineleyecek.

Lang gelecekte oluşacak sistemin nasıl olacağının belli olmadığı ve bir anlaşmanın sağlanıp sağlanamayacağı konusunun bütün işdünyası açısından bir belirsizlik oluşturduğunu belirterek,
“30 Mart 2019 tarihinde, gelecek dönemlerde ticareti yatırım ve ekonomi ilişkilerinin nasıl olacağına yönelik karmaşık bir anlaşma üzerinde görüşmeleri tamamlamış olmak imkansız. Bu oluşumun yıllara ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.

BDI geçen ay yayınladığı bir raporda, İngiltere’de faaliyet gösteren Alman şirketlerinin İngiltere’nin AB ile bir anlaşmaya varmadan ayrılmak zorunda kalacağı senaryosuna yönelik gerekli ayarlamaları yapmaları çağrısında bulunmuştu.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.